קשיי הסתגלות אצל ילדים: מה חשוב לדעת?

June 12 2023Oded B

מה חשוב לדעת על בעיות הסתגלות אצל ילדים?

לא פעם, ילדים מתמודדים עם מגוון בעיות הסתגלות, וחשוב להיות מודעים לקשיים האלו על מנת לדעת לסייע במקרה הצורך. בסופו של דבר, ילדים לא תמיד יודעים לדברר את הבעיות שלהם, ככה שתפקיד ההורים הוא לדובב אותם, מה שמתאפשר באמצעות שיטות טיפוליות שונות. לפני שנתחיל, אלו הם כמה מהטיפים החשובים שריכזנו עבורכם:

טיפים להתמודדות עם מצבי דחק אצל ילדים

1) נשמו עמוק

אל תשכחו, הם סה”כ ילדים וזה די מובן מאיליו שהם יהיו בעייתיים יותר מאנשים מבוגרים. לכן, נשמו עמוק והמתינו עד חלוף הזעם.

2) במידה שהזעם לא חולף

אם הזעם אינו חולף מעצמו, ההמלצה הנכונה היא לנסות כמה שפחות להתרגש בעצמכם. מצד שני, אלך תפגינו אדישות יתרה, אלא התייחסו לרצונות הילד בפרופורציות המתאימות.

3) צפו את המגיע בעת התקף זעם

זכרו, קשיי הסתגלות אצל ילדים יכולים לכלול שינויים בהתנהגות, כגון התנהגות תוקפנית או מתריסה, קשיי שינה, נסיגה מהתנהלות ואינטראקציה עם ממשפחה או חברים וכולי.

כיצד הורים צריכים להתנהל בתוך התקפי זעם של ילדים?

באופן כללי, חשוב שההורים יהיו מודעים לשינויים ההתנהגותיים למיניהם שציינו כאן לעיל, מה שיאפשר להם לעזור, או לפחות לנסות לעזור לילדם להתנהל בתוך התקפי זעם בעוצמות שונות. באופן יותר פרטני, ישנן מספר אסטרטגיות שיכולות לסייע בתהליך ההסתגלות ומתן התמיכה לילדים, כמו למשל:

  • בילוי זמן איכות יחד
  • מתן תמיכה והכוונה
  • הצבת ציפיות וגבולות ברורים
  • עידוד התנהגות חיובית, מתן חיזוקים חיוביים ועוד.

בנוסף, פיתוח יחסי אמון בין הורה לילד, זה משהו שהוא מאוד חיוני לכל הילדים, לא רק לילדים עם קשיי הסתגלות בעוצמות משתנות. כמו כן, כדאי לשקול טיפולים שונים, כמו למשל טיפול סי בי טי לילדים אשר מאפשר להם ללמוד להתנהל טוב יותר בתוך סיטואציות של זעם וקשיי הסתגלות.

כיצד טיפול CBT יכול לעזור לילדים עם קשיי הסתגלות?

CBT יכול להיות כלי מצוין עבור ילדים עם קשיי הסתגלות, מכיוון שהוא מספק להם ולהורים את הכישורים הנדרשים כדי לזהות ולטפל ברגשות הקשים שלהם, בקשיי הסתגלות ועוד. באופן כללי, בין אם אתם צריכים פסיכולוג ילדים בחיפה או בכל עיר אחרת, מטפל CBT מלמד ילדים כיצד לחשוב בדרכים חיוביות יותר על עצמם, על חוויותיהם ועל אחרים.

כפועל יוצא מזה, הטיפול הזה גם יכול ללמד את הילדים ואת ההורים אסטרטגיות לפתרון בעיות. אסטרטגיות אלו מאפשרות לילדים ולהורים להתמודד עם המאבקים שלהם בצורה יעילה יותר.בנוסף, טיפול סי בי טי יכול לעזור לילדים ולהורים לפתח מנגנוני התמודדות בריאים כמו למשל טכניקות הרפיה שונות כדי לעזור לילדים להתמודד עם מתח או חרדה.

בסופו של דבר, עם הכלים הנכונים, אפשר לנסות לנהל טוב יותר קשיי הסתגלות, חרדות וחששות שונים. החוכמה היא רק לאתר פסיכולוג ילדים מתאים, אבל אחד שיהיה מקובל לא רק על ההורים אלא גם על הילד המטופל.

#טיפול סיביטי לילדים
#טיפול פסיכולוגי לילדים
#פסיכולוגים לילדים בחיפה והצפון
Share: