ההשפעה הכלכלית של רשלנות רפואית: המחיר של אי טיפוח התרבות הארגונית במרכזי הטיפול הרפואיים

May 17 2023doritr

תביעות רשלנות רפואית הן תביעות אשר מתייחסות למקרים שונים שבהם איש מקצוע המעניק שירות רפואי, כאשר לרוב יהיה מדובר על רופאים, סטה מהסטנדרט של התנהגות סבירה במתן הטיפול הרפואי או בשירות ובגין זאת הוסב נזק גוף כלשהו למטופל.

כאשר המטופל מוכיח כי נגרם לו נזק כתוצאה מהתנהגות רשלנית של גורם רפואי כלשהו, בית המשפט יפסוק עבורו פיצויים, כאשר לא פעם יהיה מדובר על פיצויים בסכומים משמעותיים. תביעות רשלנות רפואית נפוצות מאוד כיום ומסיבות נזקים כלכליים משמעותיים לגופים רפואיים שונים ואנשי רפואה פרטית.

מה צריך לדעת על תביעות רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית שייכת לתחום הנזיקין בהיבט המשפטי ואין לה הגדרה ספציפית וייחודית לה בחוק הישראלי. בכדי להוכיח כי התקיימה רשלנות רפואית במקרה כזה או אחר, יש צורך לראות כי ההתנהגות של הרופא במקרה הייתה רשלנית וכי יש קשר סיבתי בין הרשלנות של אותו הרופא לבין הנזק אשר נגרם למטופל.

בכל תביעת רשלנות רפואית, בית המשפט יבחן את הפעולות וכן את התפקוד של הגורם הרפואי וזאת בהתאם לנתונים השונים שעמדו בפניו כאשר הוא ביצע את המעשה הרשלני וכן לאופן שבו היה עליו לפעול באותה הסיטואציה בכדי להימנע מאותה רשלנות. אם עולה כי ההתנהלות של אותו גורם רפואי איננה כפי שמצופה באותה הסיטואציה, הרי שהדבר יוגדר כרשלנות רפואית שיהיה עליו לשלם על כך בתשלום פיצויים לתובע, בסכום שיפסק על ידי בית המשפט.

סוגים של רשלנות רפואית

ניתן למצוא כיום שלושה סוגים של רשלנות רפואית והם:

רשלנות במסגרת טיפול רפואי אשר נובעת בשל העובדה שהרופא לא סיפק למטופל מספיק מידע אודות פרוצדורה כלשהי או על מצבו הרפואי והדבר הוביל את המטופל לקבל החלטות שגויות שהובילו לפגיעה גופנית או שלא לקבל את ההחלטות הנכונות בהתאם למידע שהיה עליו לקבל.

סוג נוסף של רשלנות היא פגיעה באוטונומיה של המטופל.

מהי ההשפעה הכלכלית של תביעות רשלנות רפואית?

כל בית חולים או רופא, צריכים לעשות את כל מה שניתן בכדי להימנע ממקרים של רשלנות רפואית. מעבר לעובדה שמדובר על מקרים שיכולים לעלות בחיי אדם או לפגוע באופן גופני משמעותי במטופלים שונים, הרי שהתביעות המוגשות בגין רשלנות רפואית פוגעות בגוף הרפואי מבחינה כלכלית ומבחינת המוניטין שלו.

העדר סדר בכל המבנה הארגוני של בית החולים, דבר שעלול להוביל לתביעות רשלנות רפואית, יגרום לבית החולים או לרופא לשלם דמי פיצויים גבוהים באופן תדיר בגין תביעות רשלנות רפואית שיוגשו שוב ושוב. מעבר לכך כאמור, תביעות המוגשות כנגד רופא או בית חולים בשל רשלנות רפואית, פוגעות קשות במוניטין שלהם.

בכל מקרה של רשלנות רפואית, הדבר החשוב ביותר הוא לבחור בשירותיו של עורך דין רשלנות רפואית. גם הצד הנתבע וגם הצד התובע צריכים לבחור בעורך הדין הטוב ביותר בתחום וזאת בכדי שיעניק להם ייצוג הולם

Share: